İş

Temizlikçilerin iş kazalarına sigorta yapılmalı

Konutlara davet edilen gündelikçi temizlikçilerin yaralanmalarının da iş kazası sayıldığını söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “500 TL temizlik derken mağdur edilmemek için kısmi sigorta yaptırmak lazım. Milyonların arasında.”

Temizliğe giden kişilerin bulundukları yerlerin iş yeri sayıldığını, yaralanmalarının ise iş kazası sayılacağını söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Lideri Mahmut Şahin, “Günlük temizlik işinde ortaya çıkabilecek bazı tehlikeler var. O temizlikçileri arayıp evini veya işyerini temizlettirenlere bu tehlikeler konusunda bir takım uyarılarda bulunulmalıdır.Çünkü bu iş saatlik, günlük, yarım gün diye hafife alınacak bir şey değil.Artık kısmi sigorta var. sigortası ve hatta saatlik bile yapılabiliyor. “Temizlik yapmak için gittiği evde veya işyerinde kaza yaparsa, yani işyeridir ve o iş kazasından işyeri sahibi ve sahibi sorumludur. Ölümle sonuçlanmışsa her türlü tazminatı ödemek zorundadır. Sigortası olmadığı için ceza alıyor, tedbir almadığı için de ceza alıyor” dedi.

Şahin, ucuz temizlik yaptırmak isterken milyonların arasına bile girebileceğinizi söyledi. Çünkü iş kazası dediğimiz şey pencereden düşmek, merdivenden düşmek, evin içinde kaymak ve düşmek olabilir. Tüm bunlardan işyeri ve ev sahibi sorumlu olup, oluşabilecek zararları tazmin etmek zorundadır. Sigortası varsa herhangi bir ödeme yapmasına gerek yok. hem kendisini hem de çalışanı korumak yasal bir zorunluluktur. Rastgele bir ceza yenilmemesi için uyarmayı görev edindik. Burada temizlikçinin bilgileri alınacak, ne kadar sürede geleceğine kendisi karar verecek ve ona göre sigorta yapılacak. Bir işyerinde çalışmaktan hiçbir farkı yok. “Burada eviniz olduğuna göre patron nasıl olunur diye düşünmenize gerek yok, SGK kısmen günlük, saatlik sigortalı.” – KAYSERİ

ceyhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu