Ekonomi

Koç, pil hücresi üretimi için Ford ve LG ile anlaştı

Koç Holding, Ford Motor Company ve LG Energy Solution, pil hücresi üretim tesisi yatırımına ilişkin bağlayıcılığı olmayan bir mutabakat zaptı imzaladı.

Holding’ten yapılan açıklamaya göre, otomotiv sektörüne küresel ölçekte katkı sağlayacak tesis Ankara’da kurulacak ve Avrupa’nın en büyük pil hücresi üretim üslerinden biri olacak. Tesisin 2026 yılında üretime başlaması ve yıllık 25 gigavat kapasiteye ulaşması planlanırken, ikinci etap olarak 2029 yılında kapasitenin 20 gigavat artırılarak toplam 45 gigavata çıkarılması için anlaşma sağlandı.

Açıklamada şu sözler yer aldı:

“6 Şubat 2023’te yaşadığımız büyük sarsıntının acısını hissediyoruz. Tüm imkanlarımızı ülkemiz için seferber ettik. Dayanışma ruhuyla yaraları sarmak için çalışıyoruz. Ülkemize yapılacak yatırımların çok önemli olduğuna inanıyoruz.” ülkemizin içinde bulunduğu bu harika sıkıntılı dönemin aşılmasında büyük önem arz etmektedir.Bu kapsamda otomotiv sektöründe ülkemize değerli bir küresel rekabet ortamı sağlamaktayız.Ülkemize avantaj sağlayacak bu tesis yatırımını birlikte hayata geçirme kararlılığımızı vurguluyoruz. iki değerli küresel şirket ile ülkemize başsağlığı diliyor, bu zor günleri birlik ve beraberlikle aşacağımıza yürekten inanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu