İş

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı 45 bini geçti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay AFAD İl Uyum Merkezi’ndeki uyum toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda gelinen noktayı değerlendirdiklerini belirtti.

Tahrip olan, acil yıkılacak, ağır hasarlı, orta hasarlı ve hafif hasarlı binaların tespiti yapıldıktan sonra, enkaz ve acil yıkılacak binaların işaretlenmesi ve değerlendirilmesi, Cumhurbaşkanlığı ile yürütülen ortak çalışmalar çerçevesinde. Başsavcılık ve bina sahiplerine ihbarlar tamamlandı, hemen hemen tüm illerde olduğu gibi Hatay’da da enkaz çalışmaları hızla başladı. Kendisini hatırlatan Soylu, tüm kurum ve kuruluşların çalışma ortaya koyduğunu anlattı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay’da 6.4 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini hatırlatan Soylu, “O depremin ardından hasar tespit çalışmalarında yenilenme gerekliydi. Ayrıca Hatay’dan başka illere giden vatandaşlarımız, Hatay’dan Yayladağ’a gittiler. Altınözü, bazen Arsuz, Reyhanlı gibi ilçelere giden vatandaşlarımız, oluşturdukları yoğunluklar ve talepleri tüm arkadaşlarımız tarafından takip ediliyor” dedi.

Ticaret için yeni süreç

Deprem bölgesinde küçük esnafa ait binalarda ciddi hasar meydana geldiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Dükkanları yıkıldı, malları gitti. Bunun için esnaf teşkilatlarımızla ve Ticaret Bakanımızla birlikte bu konuyu değerlendirip yeniden bağışta bulunduk, yani birçok il ve valilik bağışçılarla buluşturuyor, buluşturuyor, kazandırıyor. illerde küçük esnaf dükkanlarını açıp ticari hayatlarına artık başlıyor.Köyün tarım hayatını seferber edecek adımlar atılıyor süt sorunundan tüm süreçlerine kadar bu masanın etrafında tüm arkadaşlarımız tarafından takip ediliyor.Tarım Bakanlığı tarafından takip ediliyor. ve Orman ve yetkilileri.Yine sokak hayvanları sorunu tamamen aynı.Sokak hayvanları sorunu da bir yanda belediyeler bir yanda Veteriner Hekimler Birliği diğer yanda Genel Müdürlük Milli Parkların tamamı, özellikle tüm illerde hem sorunun takibi hem de bu süreçte karşılaşılan sorunları çözmek için çaba sarf ediyor.

Deprem bölgesinde 426 belediyenin görevlendirildiğini belirten Soylu, her biriyle çalıştıklarını, sadece Hatay’da 127 belediye olduğunu kaydetti.

Deprem bölgesinde 41 valinin de görev yaptığını ifade eden Soylu, “Yani ne büyük bir operasyon yürütüldüğünü ve nasıl bir uyum içerisinde olduklarını, herkesin nasıl görevini üstlendiğini ve neler olduğunu anlatmak için bunu örnekle anlatıyorum. Böyle bir süreç yönetildi. 15’i Hatay’da 11’i Kahramanmaraş’ta, 5’i Adıyaman’da, 4’ü Malatya, Gaziantep, Osmaniye ve diğer yerlerde görev yapıyor. Her birinin görevi var.”

“Ülkemizin her yerinde seferberlik sürüyor”

Hatay’da sadece 233 sivil toplum kuruluşunun çalıştığını belirten Soylu, bunların 23’ünün uluslararası sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi.

Yardım kuruluşlarının koordinasyon sürecinin, her birinin yönetiminin, ilgili taleplerinin karşılanmasının ve hizmetlerinin aksatılmadan sürdürüldüğünü anlatan Soylu, şöyle konuştu:

“Dünyanın en büyük depremlerinden ve 400 kilometrelik bir yırtıktan bahsediyoruz. Bunun elbette bizim için değerli bir sonucu olmuştur. Büyük acılar, büyük zaferler milletleri birleştirmektedir. Milletimiz bu büyük acı karşısında kenetlenmiştir. Allah’ım. herkes seferber oldu ve ülkemizin her yerinde bu seferberlik devam ediyor.Şu ana kadar toplam 13.722 artçı deprem meydana geldi.Aldığımız bilgilere göre bu çok sıradan bir iş değil.Yani bu aslında olağanüstü bir durum. depremler ardı ardına gelen bir süreç. Biz de birlikte yaşıyoruz.”

Deprem bölgesine binlerce yardım tırının geldiğini hatırlatan Soylu, “Kahramanmaraş’ta tuvalet 4 bini geçti, bir noktaya geldi. Bunun için de sevkiyatlar geliyor. Ancak burada bir ihtiyaç var. İç giyim ihtiyacı burada en temel ihtiyaç olarak değerlendirilebilir” dedi.

Geçici işyerlerinde de çalışma yapıldığını belirten Soylu, bazı örnek çarşıların da hizmete açıldığını söyledi.

Esnaf örgütleriyle görüşülerek işyeri hazırlıklarının yapıldığını vurgulayan Soylu, “Yerlerini gösteriyorlar. Şu anda 5 bin 400 kesintili iş yeri planlanıyor. Sahiplendi… Yani bağışçısı sahiplendi.” Bu konuda Ticaret Bakanlığımızla birlikte bir çalışma yapılıyor, 262 işyerinin üretimi tamamlandı.Hatay’da 2 bin kesintili işyeri planlanıyor.” dedi.

Depremzede kamu çalışanları

Soylu, depremden etkilenen bölgede görev yapan gönüllüler, sivil toplum kuruluşları ve kamu çalışanlarına teşekkür ederek, şöyle devam etti:

“Depremden etkilenen ve bu illerde yaşayan kamu çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Yani ikisini ortasından yönetmek kolay iş değil. O günden beri burada çalışanlar var. Yani torunlarını, eşlerini enkazdan kurtarıp enkazdan son çıkanlar var ve şimdi çalışıyorlar ve bir gün dinlenmeden çalışan insanlar var. diğer bölgelerde bugün 1 polisimiz şehit olmuştur.Rüzgardan düşen ağaç maalesef üzerine düşmüş ve 1 polisimiz şehit olmuştur.Allah rahmet eylesin.Her birine şükranlarımızı sunarız. yaptıkları fedakarlıklar çerçevesinde bir kez daha buradalar.”

Soylu, depremzedelerin eğitimlerini kaybetmemeleri için konteynerlerin içine televizyonların yerleştirildiğini belirtti.

Bölgede psikososyal destek çalışmalarının devam ettiğini belirten Soylu, “Bakanlık uyumunda üniversiteler, diğer birimler ve gönüllülerle birlikte beyin sarsıntısının tüm bölgesinde bugüne kadar 1 milyon 220 bin kişiye ulaşıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler’den Hatay’da 169 bin kişiye ulaşıldı Nakdi yardımda da aynı şekilde devam ediyor 1 milyon 61 bin 271 aileye aile başına 10 bin lira ödeme yapıldı 259 bin 459 kişiye başvuru yapıldı Şimdiye kadar tehcir yardımı için. Onlara da ödemeler başladı. Hala Hatay’da 194 bin 820 aileye aile başına 10 bin lira ödeme yapıldı. Burada da 79 bin 491 aileye başvuru yaptık” dedi. .

ilgazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu