Haber

Japonya’daki aktif yanardağ Fuji’nin patlaması durumunda, insanlardan yaya olarak kaçmaları istenecek

Merkezi hükümet ve çevredeki 3 ilin yetkililerini içeren Afet Yönetim Kurulu, Fuji-san’da bir patlama olması durumunda çevre bölgelerin tahliye planını güncelledi.

Son 9 yılda ilk kez güncellenen plana göre olası bir patlama durumunda önceki planın aksine halkın araç yerine yaya olarak alanı terk etmesi istenecek.

Bu doğrultuda lavların ilk 24 saatte ulaşacağı tahmin edilen bölgelerde yaşayanlar, trafik sıkışıklığının önüne geçmek için yaya olarak bölgeyi terk edecek.

Mevcut plana göre olası patlama öncesi gönüllü tahliye davetlerinin yapıldığı dönemde otomobil dahil kişisel araçlar kullanılabilecek.

Afet Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Güvenli tahliyeye öncelik verirken, sosyal ve ekonomik faaliyetlerde sürekliliğe de önem veriyoruz.” terim kullanıldı.

Yamanashi, Shizuoka ve Kanagawa eyaletlerine kadar uzanan etekleri ve 3 bin 776 metre yüksekliğiyle Japonya’nın en yüksek noktası olan Fuji-san, Tokyo’nun 100 kilometre güneybatısında yer alıyor.

Aktif bir yanardağ olarak bilinen Fuji-san’ın en son 1707 yılında patladığı, lav püskürmesinin 16 gün sürdüğü ve bugün Tokyo’nun bulunduğu bölgelerde 4 cm’lik bir volkanik kül tabakası bıraktığı biliniyor.

sancaktepe-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu