Ekonomi

D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’ndan Türkiye’deki depremler için dayanışma açıklaması

6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş’ta olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Kahramanmaraş da dahil olmak üzere Türkiye’de 11 ili etkileyen depremde on binlerce insan hayatını kaybetti, binalar yıkıldı ve altyapı ağır hasar gördü.

Dünya ülkeleri yaşanan faciaya kayıtsız kalmamış, yardım ve desteklerini göndererek Türkiye’nin yanında olduklarını göstermişlerdir.

D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı açıklama yaptı

Sekiz Gelişmekte Olan Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülke, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem için ortak açıklama yaptı.

Başsağlığı ve acil şifalar

Aralarında Türkiye, Nijerya, Mısır, Pakistan, Endonezya, İran, Malezya ve Bangladeş’in de bulunduğu D-8 üyesi ülkeler, depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

“Türk halkının dayanışmasına tanık olduk”

Ortak açıklamada, “Bu zor zamanlarda iş birliğimizi genişlettik. Türk halkının dayanışmasına tanık olduktan sonra, Türkiye’nin toparlanma ve yeniden yapılanma aşamasına başarıyla gireceğinden eminiz.”Dayanışma sözleri vurgulandı.

“Yardımlar kalkınmaya katkı sağlayacak”

Sağlanan yardımın, etkilenen bölgelerde acil durum müdahalesine ve yeniden yapılanmaya katkıda bulunacağından da eminiz.” dedi.Çağrılan bildiride, D-8 üye devletlerinin büyük çoğunluğunda yaşanan doğal afetler dikkate alınarak D-8 afet müdahale ve yardım sisteminin kurulması konusunda çalışmaların kabul edildiği kaydedildi.

avanos-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu