Haber

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, RESTORASYON SONRASI YENİ CAMİ AÇILIŞINA KATILDI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonun ardından Eminönü’ndeki Yeni Cami’nin açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cuma tatilindeyiz. Allah’a hamd olsun, uzun süredir tadilat ve restorasyon çalışmaları süren Yeni Camimizi yeniliyoruz. Bu birlik ve beraberlik bizim en büyük bayramımız olacak.”

2016 yılında onarımına başlanan ve çalışmaların toplam maliyeti 70 milyon TL olan 358 yıllık Yeni Cami, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yeniden ibadete açıldı. Cuma namazını da burada kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe eşlik etti. İstanbul İl Müftüsü Safi Arpagus’un duasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

BİZ BİR CUMA GÜNÜNDÜR

Namazın ardından caminin açılış kurdelesini keserek açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cuma tatilindeyiz. Böyle bir bayram gününde tadilatta olan Yeni Camimizi tadilata alıyoruz. Murad’ın eşi Safiye Sultan tarafından Eminönü’nde başlanan Eminönü Yeni Camii’nin inşaatı, 1665 yılında IV. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından tamamlandı. Yaklaşık 358 yıldır milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Yeni Cami’nin tadilatına 2016 yılında başlandı.Bu kapsamda caminin saçak ve kubbelerindeki 175 ton kurşun değiştirildi.Cephesi tamamen temizlendi. Gövde ve revak duvarları sağlamlaştırılmıştır.Orijinal malzeme ile yapılmayan iç ve dış cepheler de aslına uygun olarak değiştirilmiştir.Mermer, korkuluklardaki silinme, bozulma ve hasarlar onarılmıştır.Tarihi eser l kötü durumdaki kiremitler sökülerek sağlamlaştırıldı. Çatlak veya modül kaybı olanlar kalem işi ile tamamlandı. Reva K kubbelerindeki kalem işleri onarım projesine göre yeniden yapılmıştır. Elhamdülillah biz camide namaz kılarken kubbeyi aşağıdan izlediğimde gördüm ki Allah’a hamdederek orijinal bir Yeni Cami yapılmış.”

YENİ CAMİ BÖYLE TARAFINDAN YAPILACAK CAMİ DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu noktada emeği geçen tüm mimar ve sanatçılarımıza milletim adına, vakıf teşkilatımız adına, Kültür ve Turizm Bakanlığımız adına, emeği geçen tüm mimar ve sanatçılarımıza şahsım adına teşekkür ediyorum. ümmetim çünkü Yeni Cami bu kadar kenara atılacak bir cami değil.Benim burada da bir anım var.İmam Hatip Okulu 4.sınıfta okurken Feyzullah hocamızla bir Ramazan Gecesi burada vaaz verdik. Güç.Bir hutbe verdi sonra devam ettim.Nereden geldik.Yeni Camii’nin bizde böyle bir anısı var.Birlik ve beraberliğimizi daim kılsın.Bu birlik ve beraberlik bizim en büyük bayramımız olacak.Devamını özellikle istiyorum. bu yolda birlik beraberliğimizde.Seni Allah’a emanet ediyorum.Tüm şehitlerimiz için Fatiha okuyalım diyorum.”

– Karakoz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu