Ekonomi

ABD’li tüketicilerin enflasyon beklentileri düştü

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin Kasım ayında düştüğünü bildirdi.

New York Fed, Kasım ayı Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını açıkladı.

Yaklaşık 1300 hanenin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, Eylül ayında önümüzdeki 12 ayı kapsayan kısa vadeli enflasyon beklentisi 0,7 puan azalarak yüzde 5,2 oldu.

Geçen yıl Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye gerileyen kısa vadeli enflasyon beklentisi Ekim ayında yüzde 5,9 olarak kaydedildi.

Önümüzdeki 3 yıllık dönemi kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi de aynı dönemde 0,1 puan azalarak yüzde 3’e geriledi.

Ekim ayında orta vadeli enflasyon beklentisi yüzde 3,1 oldu.

Hanehalkı harcamalarında artış beklentisi de aynı dönemde yüzde 7’den yüzde 6,9’a geriledi.

Söz konusu dönemde konut fiyatlarında artış beklentisi gerilemeye devam ederken, işgücü piyasası ve hanehalkı gelir artışına ilişkin beklentiler güçlendi.

ABD Kasım ayı enflasyonu yarın açıklanacak

ABD’de geçen ay açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ekim ayında aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 7,7 artarak beklentilerin üzerinde yavaşladı.

Söz konusu dönemde tüketici fiyatlarındaki artışta konut, benzin ve gıda fiyatlarındaki artışlar öne çıktı.

Yarın açıklanacak olan kasım ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentisi ise önceki aylara göre yavaşlamaya devam ederek aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 7,3 oranında artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu