Ekonomi

Yüzyılın felaketini yüzyılın dayanışmasıyla atlattık

TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU

Bu felaket, birçok ders vermesinin yanı sıra, devlet-millet dayanışmasının en üst düzeyde olduğunu da gösterdi. Her ulusal sorunda olduğu gibi bu depremden sonra da depremin olduğu günün sabahı TOBB genel merkezinde kurduğumuz kriz masasıyla ihtiyaçları belirledik.

Acil ihtiyaç duyulan arama kurtarma ekipmanlarını ve gıda, su, yakıt, ısınma, battaniye, aydınlatma ve hijyen gibi her türlü malzemeyi temin ederek deprem bölgesine ulaştırdık. Daha sonra geçici barınma için çadır, konteyner ve ısıtıcı ihtiyaçlarına odaklandık.

Ticareti de canlandırdık

Bölgedeki kalıcı konut ihtiyacını karşılamak için öz kaynaklarımızla bir kampanya başlattık. Elimizdeki tüm maddi kaynakları bu işe aktardık. Bölge ekonomisini ve istihdamı canlandırmak için de çeşitli girişimler başlattık. Deprem Bölgesinden Tedarikçim Programı ile ilk olarak: Deprem bölgesinden mal almak isteyen firmaları deprem bölgesindeki üreticilerle buluşturduk.

Ulusal Gıda Perakendecilerini Deprem Bölgesinden Tedarik Almaya Yönlendirdik: Deprem bölgesinde elde, depoda ve tarlada kalan tarım ve gıda ürünlerinin ulusal zincir market tarafından satın alınmasını sağladık. E-Ticaret Pazaryerlerinin Deprem Bölgesindeki üreticilere destek vermesini sağladık. E-ticaret pazaryerlerinde deprem bölgesindeki satıcıların panosuz satış yapmalarını sağladık. Artık insanların ve işletmelerin normal hayatlarına dönmelerini sağlamanın zamanı geldi. Ekonomik aktiviteyi canlandırmalıyız.

Bu da yıkılan konut ve işyerlerinin yeniden inşa edilmesiyle mümkün olacak. Bu vesileyle herkesi deprem bölgesinden malzeme sağlamaya davet ediyorum. Onlara yapabileceğimiz en güzel destek bu. Unutmayalım ki el ele verdiğimizde aşamayacağımız hiçbir zorluk yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu