Haber

UNESCO: 2022’de yarısı görevde olmayan 86 gazeteci öldürüldü

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ‘Dünya İfade Özgürlüğü ve Medya Geliştirme 2021-2022 Trendleri’ raporunda, geçen yıl dünya çapında 86 gazetecinin öldürüldüğü belirtildi ki bu da bir gazeteci veya medyanın ölümüyle sonuçlanıyor. 4 günde bir işçi öldürülüyordu. .

UNESCO’nun rapora ilişkin açıklamasına göre Latin Amerika ve Karayipler, 2022’de 44 cinayetle gazeteciler için ‘en ölümcül’ bölge oldu. Asya ve Pasifik’te 16, Doğu Avrupa’da 11 cinayet kaydedildi. Gazeteciler için ‘en ölümcül’ ülke 19 cinayetle Meksika oldu. Meksika’nın ardından 10 cinayetle Ukrayna ve 9 cinayetle Haiti yer aldı.

“HEDEFİN YARISI GÖREVDE DEĞİLDİ”

Öldürülen gazetecilerin neredeyse yarısı görevde değilken hedef alındı; Bazılarının seyahat ederken görevde olmadıkları evlerine, otoparklarına veya diğer halka açık yerlere akın ettikleri kaydedildi. “Bu, gazeteciler için boş zamanlarında bile güvenli alan kalmadığı anlamına geliyor.”

“Bu gazeteciler, aralarında yolsuzluk, çevre suçları, gücün kötüye kullanılması, protestolar ve organize suç, silahlı çatışma veya aralarındaki aşırılığın yükselişi gibi hassas konuları haber yaptıkları için misillemeler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle öldürüldü.”

“ENDİŞE VERİCİ”

Son 5 yılda bu konuda ‘biraz’ ilerleme kaydedilmesine rağmen, gazeteci cinayetlerinde cezasız kalma oranının ‘şaşırtıcı derecede yüksek’, yüzde 86’da kaldığı belirtildi. “Birkaç yıl arka arkaya düşüşlerin ardından, 2022’de öldürülen gazeteci sayısındaki keskin artış endişe verici. Yetkililer bu suçları durdurmak için çabalarını artırmalı ve faillerinin cezalandırılmasını sağlamalıdır çünkü bu şiddet ortamında kayıtsızlık kilit bir faktördür. Örgütün İcra Direktörü Audrey Azoulay, “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu