Haber

Pakistan’da camiye düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısı 102’ye yükseldi.

Pakistan’ın Peşaver kentinde bir camiye düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısı 102’ye yükseldi.

Ulusal basında yer alan habere göre yaralı olarak hastaneye kaldırılan 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 102’ye yükseldi.

Hayber Pakhtunkhwa Emniyet Müdürü Muazzam Jah Ansari, saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında yaptığı açıklamada, saldırganın polis üniformasıyla camiye girdiğini ve bu sayede birçok güvenlik noktasından geçtiğini söyledi.

Saldırganın motosikletle bölgeye geldiğini belirten Ansari, intihar bombacısının maske ve kask takarak kimliğini gizlediğini belirtti.

Ön soruşturma ve teknik kanıtlara göre saldırının Pakistan Talibanı’ndan (TTP) kopan Cemaat-ül Ahrar tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini belirten Ansari, Cemaat-ül Ahrar, TTP ve bir düşman olduğunun açık olduğunu söyledi. Bu saldırının arkasında istihbarat örgütleri var.

Ansari, istihbarat teşkilatının adı veya bağlı olduğu ülke hakkında bir açıklama yapmadı.

Afganistan’dan Pakistan’a “Bizi suçlamayın” tepkisi

Afganistan’daki geçici Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Yardımcısı Emirhan Muttaki, Kabil’de yaptığı açıklamada, Pakistanlı yetkililerden Afganistan’ı suçlamak yerine ülkedeki militan şiddetin nedenlerine bakmalarını istedi.

Muttaki’nin yorumları, Pakistanlı yetkililerin intiharın arkasındaki kişilerin Afgan topraklarını kullandığını söylemesinin ardından geldi.

Pakistan’ın Peşaver kentinde 30 Ocak’ta öğle namazı sırasında camide düzenlenen intihar saldırısında 100’den fazla polis öldü, 225 kişi yaralandı.

haberyunak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu