Haber

Hollanda’da ‘1 TL’ uyarısı: ‘2 euro yerine 5 sent almayın’

Hollanda Merkez Bankası (DNB), bazı işletmelerde 2 euro yerine cari kur üzerinden 5 sentin altında olan 1 Türk Lirası (TL) verildiğini belirterek tüketicileri ‘dolandırıcılığa’ karşı uyardı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre DNB, son dönemde 2 euro’ya çok benzeyen 1 TL’nin dolandırıcılıkta kullanıldığı konusunda tüketicileri uyardı. Bankadan yapılan açıklamada, son dönemde alışveriş yaptıktan sonra para üzerine “euroya çok benzeyen bir döviz” alan şahısların şikayetçi olduğu paylaşıldı. DNB, ‘kafa karıştıran yabancı paranın’ 2 euro’ya çok benzeyen 1 TL koin olduğunu vurguladı.

‘HER ZAMAN DİKKATLİ OL’

Banka ayrıca her iki coinin de benzerliğini gösteren bir fotoğraf yayınladı. Bankaya göre hem 2 euro hem de 1 lira aynı zıt renklere sahip ve kabaca aynı boyutta.

Ancak Hollanda Merkez Bankası’na göre iki para biriminin değeri çok farklı. 1 Türk Lirası madeni paranın değeri cari döviz kurunda 5 euro sentin altında. Bankanın yaptığı açıklamada, “Önerimiz; Nakit ödeme yaparken bozuk para alırken her zaman dikkatli olun. Çünkü 1 lira alırsanız 2 euro değil sadece 5 kuruşunuz oluyor.

DENEYİN ÇOK ŞİKAYET OLUŞTURDU

2005 yılında o zamanki adıyla “YTL” olarak basılan 1 Türk Lirası, Avrupa’da birçok şikayete neden oldu. Euro’ya benzerliği nedeniyle o dönemde Avrupa ülkelerinde birçok sigara, yiyecek-içecek otomatları ve kumar makinelerinde 2 euro yerine 1 lira kullanıldığı belirlendi.

Bunun üzerine birçok işletme otomatlarda değişiklik yaparak euro dışında bozuk para kullanımını engelledi. YTL’nin adı 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren 1 TL olarak değiştirildi. Bu yıl 1 TL’nin ağırlığı yüksek maliyetler nedeniyle Darphane tarafından 8,1 gramdan 6,6 grama düşürüldü. (DIŞ HABERLER)

cayirovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu