Haber

Güney Afrika elektrik krizini çözmek için ulusal afet durumu ilan etti

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, ülkedeki elektrik krizine çözüm bulmak amacıyla ulusal afet hali ilan edildiğini duyurdu.

Yasama başkenti Cape Town’daki Ulusal Meclis binasında ulusa hitaben yaptığı konuşmada Ramaphosa, Ulusal Afet Yönetim Merkezi’nin mevcut elektrik krizini ve etkilerini afet olarak sınıflandırdığını belirterek, “Bu nedenle ulusal afet durumu ilan ediyoruz. elektrik krizine ve etkilerine yanıt vermek için.” söz konusu.

Başkan Ramaphosa, “Ulusal afet durumu, jeneratörlerin, güneş panellerinin ve kesintisiz güç kaynağının devreye alınması da dahil olmak üzere gıda üretimi, depolanması ve perakende tedarik zincirindeki işletmeleri desteklemek için gereken pratik önlemleri almamızı sağlayacak.” dedi. dedi.

Elektrik Bakanı belli oldu

Ramaphosa ayrıca, elektrik kriziyle daha etkin ve acil bir şekilde başa çıkmak ve krize müdahalenin tüm taraflarını denetlemek için Cumhurbaşkanlığına bir elektrik bakanı atanacağını duyurdu.

Buna göre elektrik bakanı, elektrik kesintilerini sona erdirmek ve Enerji Eylem Planının gecikmeden uygulanmasını sağlamak için ulusal elektrik şirketi Eskom yönetimi ile birlikte çalışacak.

Ramaphosa’yı protesto eden muhalefet milletvekilleri Ulusal Meclis binasından çıkarıldı

Öte yandan ülkenin en büyük ikinci muhalefet partisi olan Ekonomik Özgürlük Savaşçıları’nın (EFF) milletvekilleri, Ramaphosa’nın konuşmasını bastırmak için ellerinde pankartlarla yüksek sesle gürültü yaptı.

Bunun üzerine EFF milletvekilleri güvenlik güçlerinin müdahalesiyle Millet Meclisi binasından tahliye edildi.

EFF başkanı Julius Malema, binanın önünde yaptığı basın açıklamasında, “Ülkemiz bir kişiyi korumak için bir diktatörlüğe dönüştürüldü.” terimini kullandı.

caglayanceritajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu