Ekonomi

Finlandiya’da Hanhikivi-1 NGS inşaatı için sözleşmenin feshi hukuka aykırı bulundu

Uluslararası Uyuşmazlık Araştırma Konseyi (DRB), Finlandiya merkezli nükleer enerji şirketi Fennovoima Oy’un Hanhikivi-1 Nükleer Santrali’nin (NGS) inşasına ilişkin sözleşmeyi feshetmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Karar, Rusya Devlet Nükleer Güç Kurumu Rosatom’un şikayetinin geçerli olduğunu ve Hanhikivi-1 NGS sözleşmesinin feshinin hukuka aykırı olduğunu ortaya koydu. DRB soruşturmalarında, Fennovoima Oy’un Hanhikivi-1 NGS’nin inşası için EPC sözleşmesini feshetmesi ve müteakip tedarikçi RAOS Project Oy’un EPC sözleşmesi kapsamında yapılan işi reddettiği yönündeki açıklamalarının hukuka aykırı olduğu doğrulandı.

DRB ayrıca Fennovoima Oy’un Hanhikivi-1 NGS projesini hukuka aykırı bir şekilde feshetmesinin, RAOS Project Oy’a Fennovoima Oy’dan tazminat talep etme hakkı veren EPC sözleşmesinin ihlali olduğuna karar verdi. Tazminat miktarı ek incelemeler sonunda belirlenecek.

Tanınmış uluslararası uzmanlardan oluşan bir panel tarafından yapılan DRB incelemeleri, Hanhikivi-1’e karşı istikrarlı ve nesnel bir tavrı ifade ediyor. Finlandiyalı hissedarların EPC anlaşmasını tek taraflı olarak feshetme girişimi, projenin dikkate değer bir ilerleme kaydettiği bir zamanda gerçekleşti. 2022 yılının başında Fennovoima Oy yetkilileri, ruhsatlandırma çalışmalarının son aşamaya geldiğini duyurarak, son ruhsatlandırma malzemelerinin Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu’na (STUK) değerlendirilmek üzere sunulmasının beklendiğini kamuoyuna duyurdu. Önümüzdeki birkaç ay içinde inşaat ruhsatı başvurusu. Bunun ortasında, tam ölçekli inşaatın başlamasını sağlamak için NGS alanında aktif hazırlık çalışmaları da devam ediyordu.

Rosatom, şikayet talepleri tam olarak karşılanana kadar çıkarlarını savunmaya devam edeceğini açıkladı. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu