Haber

Dışişleri Bakanlığı: “Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağrıldı”

Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasının ardından Türkiye ve İslam dünyası ayağa kalktı. Paludan’ın ardından Hollanda’nın Lahey kentinde korkunç bir baskın daha gerçekleşti.

ÇİRKİN SALDIRIYI SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞIN

Pegida’nın Hollanda lideri Edwin Wagensveld, dün geçici Temsilciler Meclisi önünde elinde Kuran-ı Kerim ile gösteri yaptı. Wagensveld, Hollanda’nın diplomatik merkezi olarak bilinen Lahey’de yaşanan skandal gösteriyi sosyal medya hesabından paylaştı. Görüntülerde Wagensveld’in Kuran sayfalarını yırttığı, yaktığı ve kitabın üzerine bastığı görüldü.

YABANCIDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’da Kuran’a yönelik düzenlenen saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Hollanda’nın Lahey kentinde 22 Ocak’ta İslamofobik bir kişinin kutsal kitabımız Kuran’a yönelik alçakça saldırısını en sert şekilde kınadığı belirtilen açıklamada, “İsveç’ten sonra bu kez Hollanda’da. Nefret suçlarını da içeren bu alçakça eylem, Avrupa’da İslamofobi, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının sınır tanımadığının açık bir beyanıdır. Barış içinde yaşama kültürüne zarar vermektedir.”

BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA TAVSİYE EDİLMİŞTİR

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marcel Kurpershoek, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve kınama ve protesto ifadeleri içeren bir açıklama ile eylemi kınadı. Hollandalı yetkililerin olayın faili hakkında gerekli işlemleri yapmalarını ve bu tür olayların tekrarlanmaması için somut tedbirler almalarını bekliyoruz.”haber-cat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu