Haber

Çip takmayanlara ilk cezalar uygulandı.

Ocak ayında PET hayvanlara çip uygulaması için verilen sürenin dolması ile birlikte çipi olmayanlara ilk cezalar uygulanmaya başlandı. Ankara Bölge Veteriner Odası Genel Sekreteri İsa Yıldırım, “Yurt dışı veya şehirlerarası yolculukta belge isteme zorunluluğu olduğu için cezaların hepsi verildi. Bunun dışında açıkçası çok zor. bu tür hayvanları tespit etmek için.”

‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Tespiti ve Tesciline Dair Yönetmelik’ kapsamında çip takılarak evcil hayvan kaydı için verilen süre 31 Aralık 2022’de sona erdi. Hayvanına çip yaptırmayanlara 3 bin 642 lira ceza kesilecek. 31 Aralık 2022 prestiji ile toplam 1 milyon 429 bin 370 ev hayvanı tespit edilerek kayıt altına alındı. Hem yoğunluktan hem de çip ve pasaport mağduriyetinden dolayı başvurmalarına rağmen çipi olmayan hayvan sahiplerine beyanname verildi. Bu kapsamda toplam 552 bin 127 beyanname verildi. Beyanname verilenlerin hayvanlarına yontma yapılmaya devam ediliyor. Beyanname uygulamasıyla yeni çipleri olanlar da dahil olmak üzere kayıt altına alınan hayvan sayısı 1 milyon 595 bin 255’e ulaştı.

SEYAHATTE İLK CEZA Öte yandan evcil hayvanına çip yaptırmayanlara da birinci ceza uygulandı. Özellikle seyahat esnasında kimlik ibraz edemeyen çok sayıda kişiye hayvan başına 3 bin 642 TL para cezası uygulandı. Ankara Bölge Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri İsa Yıldırım, “Sisteme kaydı yapılmayan ve yontulmamış hayvanlara cezai işlem uygulandı. Bu cezaların tamamı gidiş veya şehirlerarası seyahat için gerekli olduğu için, hayvan için belge istenmesi zorunludur. ‘Cezayı ödeyip hayvanı sisteme kaydettireceğim’ diyerek hayvan sahiplerine.İlçe tarım ve orman müdürlüklerine giderek başvuruda bulunuldu.Bunun dışında açıkçası bu tür hayvanları tespit etmek çok zor.İş hayvana çip takıldığında bitmiyor, sisteme kaydettirmek ve pasaport almak gerekiyor.Hayvanına çip taktırmaktan çekinmeyen hayvan sahibi, istediği halde hayvanını sisteme kaydetmediği için cezalandırılıyor. yurt dışına çık.Sisteme kayıt olduktan sonra yurt dışına çıkış işlemlerini yaptı.” ihtiyaçlar için Orman Bakanlığından Tarım ve Sağlık sertifikası ve bazı ülkeler için kuduz testi sonuçları istenmektedir. Yine şehirlerin ortasında yolculuk sırasında hayvanın kimliğini sunmak zorundalar. Sahipli hayvan sayısına baktığımızda kayıtlı hayvan sayısının çok az olduğunu görüyoruz. Bunun için af çıkarılmalı ve hayvanlar kayıt altına alınmalı.” Şu anda oran çok düşük. Ankara’da 62 bin hayvan için beyanname verdik. Bunun yüzde 10’u kadar çiplendi, oran şu anda çok düşük .Şu an için chip sorunu aşıldı ama pasaportlarda hala sorun var.Pasaportlar verildiği için kliniklere gönderiyoruz.Fakat 3-4 aya kadar pasaportta sorun çözülecektir. Pasaport olmasa bile kayıtlar yapılıyor, pasaportu olmayan kliniklere gelir gelmez pasaportları gönderiyoruz.”

Çipli ya da çipsiz her hayvana tedavi yapıldığını belirten Yıldırım, “Veteriner kliniklerine ya da hayvan hastanelerine gelen hastalarda çipli-çipsiz diye bir ayrım yok. her hayvan “Hayvan hizmet alır. Şu anda çipsiz hayvanları tespit etmek çok zor, ancak olası şikayetlerden tespit edilebiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu