Haber

Bazı Arap ülkeleri, İsrail ordusunun Nablus kentine düzenlediği baskını kınadı.

Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Umman ve Mısır, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da 11 Filistinlinin ölümü ve 100’den fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan askeri baskını kınadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Filistin topraklarında uluslararası hukuku ihlal eden uygulamalarını kabul edilemez olarak kınadı.

Açıklamada, uluslararası toplum üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye ve İsrail’in saldırılarını durdurmaya çağrıldı.

Katar Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında gerilimi artıran saldırılarını kınadı. Açıklamada, uluslararası topluma İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını durdurması ve Filistin topraklarında işlenen suçlara kayıtsız kalmaması çağrısında bulunuldu.

BAE Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Nablus kentine düzenlediği saldırıyı kınadı ve Tel Aviv yetkililerini gerilimi düşürmeye çağırdı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Nablus’taki saldırısını şiddetle kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını derhal durdurması için uluslararası topluma müdahale çağrısında bulunuldu.

Umman Sultanlığı Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Batı Şeria’daki saldırısı kınanırken, uluslararası toplum Filistinli sivillerin savunmasına yönelik üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye davet edildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Nablus’a düzenlediği saldırıyı kınadı. Açıklamada, bu saldırıların Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecini yeniden canlandırma fırsatlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekildi.

Arap Parlamentosu, Arap Ligi ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) de İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’ya düzenlediği saldırıyı kınayan açıklamalar yaptı.

Nablus’ta İsrail ordusundan katliam

İsrail güçleri dün sabah Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine çok sayıda noktadan baskın düzenledi.

Nablus’un tarihi Eski Kent bölgesinde bir evin etrafını saran İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale ederek 1 çocuk ve 2 yaşlı 11 Filistinliyi öldürdü, 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinliyi yaraladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu