Haber

AB Dışişleri Bakanları Türkiye’yi Görüşmek Üzere Toplandı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Ukrayna’daki savaşı, ekonomik güvenliğin dış politika boyutunu, Çin’in yanı sıra Türkiye’yi görüşmek üzere bir araya geldi.

Brüksel’de yapılacak AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda geçen ay yapılması planlanan ancak ertelenen Türkiye ile ilişkiler konulu bir oturum da yapılacak. Bakanlar öğle yemeğinde Türkiye’yi görüşecek.

Toplantının girişinde gazetecilere açıklamalarda bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ASEAN toplantısı için bulundukları Cakarta’da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştüklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Üyelik müzakerelerini yeniden başlatmak istiyorlar. Bize karşı siyasi yaklaşımlarında AB gündemini üst sıralara taşımak istiyorlar. Bu iyi bir haber. AB bakanları Türkiye’nin talebine nasıl yanıt vereceklerini tartışacaklar.”

Ukrayna’nın AB’ye aday ülke olmasının bölgede yeni bir dinamik yarattığına dikkati çeken Borrell, “Ukrayna aday olursa bu tüm Balkanlar’daki süreci hızlandıracaktır. Türkiye de mutlaka olmak isteyecektir. Bu oyunun bir parçası. Önce Gümrük Birliği’nin güncellenmesine bakmalıyız. Bir de tabii ki vize serbestisi konusuna bakmalıyız.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın bir kısmına video konferans yoluyla katılacak.

Görüşmenin Blinken ile gerçekleştirilen bölümünde, Türkiye’nin 11-12 Temmuz’da Vilnius Zirvesi’nde İsveç’in üyelik başvurusuna ilişkin kararının ardından Türkiye’nin gündeme gelmesi ve durum değerlendirmesi yapılması öngörülüyor.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısının diğer gündem maddeleri arasında Ukrayna’daki savaş ve bu ülkeye verilecek zemin, Rusya’nın Karadeniz tahıl anlaşmasından çekilmesi, ekonomik güvenliğin dış politika boyutu, Çin gibi birçok konu yer alıyor. , Tunus, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri.

Görüşmenin bir kısmına Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da katılacak. Ukrayna’nın gereksinimleri bu bölümde ele alınacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu