Haber

2 yılda bir ilk! Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “negatif”ten “durağan”a yükseltti

Fitch’in Derecelendirmeleri Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak açıkladı. Kuruluş, ot görünümünü 2 yıl sonra “negatif”ten “durağan”a yükseltti.

FITCH TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTUNU “B” OLARAK ONAYLADI

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin merakla beklenen kredi notunu açıkladı. Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, iki yıl sonra görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi.

“DAHA GELENEKSEL VE ​​TUTARLI SİYASET”

Fitch’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Görünümün ‘durağan’ olarak revize edilmesi, kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüşü yansıtıyor.”

2023 SONU FAİZ TAHMİNİ YÜZDE 35

Fitch, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 2023 yılı sonuna kadar yüzde 35’e çıkaracağını öngörürken, 2024 yılında da faiz oranının bu seviyede kalacağını ifade etti. Fitch raporunda “Para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresine ilişkin belirsizlik” ifadelerine yer verdi.

“BRÜT ULUSLARARASI REZERVLERDE İYİLEŞME KAYDEDİLMİŞTİR”

Fitch, brüt uluslararası rezervlerin mayıs ortasından itibaren gözle görülür bir toparlanma kaydettiğini belirterek, rezervlerin 2023 yılı sonunda 115 milyar ABD dolarına ulaşacağını söyledi. Fitch, 2024 yılında rezervlerin “nispeten istikrarlı kalacağı” öngörüsünü paylaştı.

BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 4,3

Türkiye’nin büyümesinin 2023’te yüzde 4,3’e ulaşacağını tahmin eden kuruluş, bu oranın 2024’te yüzde 3’e düşebileceğini kaydetti.

haberalaca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu